Microsoft werkt aan een nieuwe AI-functie voor Edge die browserproblemen moet helpen oplossen. De functie heet ‘Los een probleem op’ en laat gebruikers in gewone taal beschrijven waar ze tegenaan lopen. Microsoft bevestigt dat de tool daarvoor bepaalde gegevens kan verzamelen, maar alleen wanneer gebruikers daar toestemming voor geven.
De functie komt in de instellingen van Edge te staan en werkt als een chatbot. Gebruikers krijgen enkele voorgestelde vragen voorgeschoteld, maar kunnen ook zelf omschrijven wat er misgaat. De AI probeert vervolgens een verklaring of oplossing aan te reiken. De functie werd eerder ontdekt door browserliefhebber Leopeva64 en Microsoft heeft inmiddels meer informatie gedeeld over de manier waarop ze met gebruikersgegevens omgaat.
Edge's new "Fix an issue" settings page now displays a prompt box where you can type what you need help with. There are also four suggestion chips at the top that automatically fill the text field with prewritten prompts. Currently, clicking "Get help" throws an error: https://t.co/90iim1CH91pic.twitter.com/DUunhc4FZp
Volgens Microsoft kan Edge optionele diagnostische gegevens en informatie over de huidige instellingen verzamelen wanneer iemand zelf een probleemoplossing start. Die informatie moet helpen om gerichte uitleg en aanbevelingen te geven. Zonder toestemming verzamelt de functie deze aanvullende gegevens niet.
Microsoft benadrukt ook dat de gegevensverzameling beperkt blijft tot de actieve probleemoplossingssessie. De browser houdt gebruikers dus niet voortdurend op de achtergrond in de gaten via deze functie. Wie de gegevensverzameling liever helemaal uitschakelt, kan daarvoor terecht bij Instellingen > Copilot en AI. Microsoft geeft daar ook uitleg over welke gegevens worden gebruikt en met welk doel.
De extra toelichting komt er op een moment waarop Microsoft vaker vragen krijgt over de gegevens die Windows en zijn AI-functies verzamelen. Het bedrijf wil duidelijk maken dat ‘Fix an issue’ bedoeld is om concrete problemen te helpen oplossen, niet om het surfgedrag van gebruikers continu te volgen.
AI geeft niet altijd het juiste antwoord
Microsoft zegt dat het de functie uitgebreid getest heeft, met mogelijke privacyrisico’s in het achterhoofd. Toch waarschuwt de techreus dat AI-antwoorden soms onvolledig of onjuist kunnen zijn. Bovendien kan de tool niet elk probleem automatisch oplossen, waardoor gebruikers soms zelf nog stappen moeten ondernemen of extra ondersteuning nodig hebben.
De functie krijgt ook geen toegang tot werkgerelateerde bronnen. Microsoft wil daarmee duidelijk afbakenen welke informatie de AI kan gebruiken tijdens het oplossen van problemen.
Wanneer ‘Een probleem oplossen’ precies beschikbaar zal zijn voor alle Edge-gebruikers, is nog niet bekend. De functie moet het makkelijker maken om browserproblemen aan te pakken, maar blijft dus afhankelijk van de kwaliteit van de AI-antwoorden en de gegevens die gebruikers bereid zijn te delen.
Herinnert zich nog perfect het opstartdeuntje van Windows 95. Nostalgische ziel die tegelijk graag op de hoogte blijft van de evoluties in techland. Ziet Windows, een iPhone en Google-apps als de ideale combinatie.