Onlangs kocht ik een extra harde schijf, die ik op een vrije IDE-poort aansloot. Met succes, want zowel tijdens het opstarten als in het apparaatbeheer van Windows is de schijf te zien. Ik vind ze echter nergens terug bij DEZE COMPUTER, en kan er dus ook geen gebruik van maken! Ben ik iets vergeten?
Rita Vandenbogaerde
Je bent inderdaad iets vergeten, Rita. Op een meer ‘fysiek’ niveau heeft zowel het BIOS als Windows je schijf herkend, maar dat volstaat niet. Die schijf moet zich namelijk ook nog als een logisch volume laten benaderen. En om dat te bekomen, moet de schijf eerst netjes gepartitioneerd, en ook logisch geformatteerd worden.
Dat laatste houdt in dat je er een bestandssysteem op plaatst, waar je besturingssysteem mee overweg kan. Voor Windows XP is dat bijvoorbeeld FAT, of het meer geavanceerde NTFS.
Dat proces kan je van op de Windows-cd uitvoeren, maar je kan het ook doen vanuit een werkende Windows-omgeving.
Druk op de START-knop en kies UITVOEREN. Tik hier DISKMGMT.MSC in, en bevestig met OK. De module voor Schijfbeheer start op. Onderaan zie je wellicht jouw schijf staan, met ƩƩn grote ruimte die de naam NIET-TOEGEWEZEN draagt. En die ruimte moet je dus eerst nog partitioneren en formatteren.
Klik met de rechtermuisknop in dit vak, en kies NIEUWE PARTITIE. Volg de instructies van de wizard. Als BESTANDSSYSTEEM kies je dan NTFS en geef je een geschikte volumenaam op.
Zodra je op VOLTOOIEN drukt, gaat Windows aan de slag. Even later is het klusje geklaard, en zie je het nieuwe volume verschijnen bij DEZE COMPUTER.