automatisch aanmelden
registreer | wachtwoord vergeten?
Clickx Magazine

Apple toont iTunes 9 en iPod met camera

Geen Beatles, wel Steve Jobs

11 september 2009 | Janneke Scheepers

Apple heeft woensdag geen tablet-pc geïntroduceerd en ook geen Beatles-catalogus voor iTunes. Maar een verrassing was er toch in de persoon van Steve Jobs, die de nieuwe producten van zijn bedrijf zelf heeft aangekondigd. ZDNet doet verslag vanuit Londen, waar Europese journalisten de Amerikaanse presentatie live op een scherm hebben gevolgd.

De geruchtenmolen draaide al weken op volle toeren in de aanloop naar Apples traditionele septemberpresentatie rond iPods en muziek. Het roddelcircuit blijkt er ook dit keer niet ver naast te hebben gezeten. Inderdaad, er is een iPod met videofunctie gelanceerd, evenals versie 9 van iTunes, iPhone OS 3.1 en de kant-en-klare muziekringtones voor de iPhone. Maar het bleef tot het eind gissen of Steve Jobs zijn opwachting zou maken.

Apple toont camera-Ipod en Itunes 9 (foto: Stephen Shankland/CNet)

Het is even een schok om te zien hoezeer de Apple-topman vermagerd is. Zijn manier van vertellen is energiek als altijd, al begint hij zijn verhaal ingetogen met een paar woorden over zijn ziekte. Jobs vertelt dat hij nu door het leven gaat met de lever van een twintiger, die is gestorven in een auto-ongeluk. Hij roept iedereen op om organen te doneren en vraagt applaus voor het team dat Apple heeft gerund in een moeilijke tijd.

"Ik ben terug bij Apple, en ik geniet van iedere dag, ik werk met getalenteerde teams aan nieuwe dingen, het is prachtig. Vandaag praten we over muziek."

Video
Toch is juist video dit keer het onderwerp van Jobs' gebruikelijke "one more thing"-aankondiging. Apple heeft zijn nieuwe iPod Nano-model uitgerust met een videocamera, geïntegreerde microfoon en een speaker om naar het geluid van opnames te luisteren. De topman wijst naar het succes van zakcamera's als de Flip Mino en naar Youtube, dat vandaag de dag een miljard videostreams heeft. Hij windt er geen doekjes om: "Deze markt explodeert en wij willen hier in springen".

Foto: Stephen Shankland/CNet 
Foto: Stephen Shankland/CNet

De vernieuwde iPod Nano heeft een behuizing van gepolijst aluminium, een iets groter scherm (2,2 inch), een ingebouwde FM-radio en een stappenmeter. Filmen kan in landschaps- of portretmodus, eventueel met effecten zoals Film Grain of Kaleido. Via synchroniseren met een Mac of pc kunnen de opnames vervolgens op Youtube, Mobileme of Facebook worden gezet.  

De slechts zes millimeter dikke iPod Nano is er in negen kleuren en twee modellen, één met 8 GB en één met 16 GB geheugen. Die kosten respectievelijk 139 en 169 euro.

Apple heeft ook zijn andere iPods vernieuwd. De iPod Shuffle is er in vijf kleuren (zilver, zwart, blauw, roze en groen). Het apparaat is verkrijgbaar met een opslagcapaciteit van 2 of 4 GB, voor prijzen vanaf 55 euro. Ook is er een speciale 4 GB-editie in een roestvrijstalen behuizing uitgebracht en die kost 95 euro. 

Foto: Stephen Shankland/CNet

De iPod Shuffle is er in vijf kleuren

De iPod Touch heeft dubbel zoveel flashgeheugen gekregen tegen een gelijk gebleven prijs. Er is nu een 64 GB-model voor 369 euro en een 32 GB-exemplaar voor 279 euro. Het goedkoopste model van de iPod Touch heeft 8 GB geheugen en kost in de Verenigde Staten 199 dollar. Dat is "een magisch prijspunt in de markt van iPods", heeft Apple ontdekt. Belgen betalen 189 euro voor dit toestel.

Nieuwe klassieker
Ook voor de iPod Classic vraagt Apple aandacht. En niet om te vertellen dat deze mp3-speler uit de markt verdwijnt, zoals sommige websites hadden voorspeld. Integendeel.

Er is een nieuwe versie van de Classic uitgebracht met 160 GB in plaats van 120 GB opslagruimte, terwijl de prijs op 229 euro is blijven staan. De capaciteit is goed voor zo'n veertigduizend liedjes. "We hebben gebruikers met verzamelingen die echt zo groot zijn, en zij waarderen de iPod Classic gewoon", concludeert Jobs. Met andere woorden: voorlopig hoeven we dit model nog niet af te schrijven.

Versie 9 van iTunes is Apples andere grote aankondiging. Wij vinden iTunes LP de mooiste vernieuwing.

"Sommigen van ons zijn oud genoeg om echt LP's te hebben gekocht", zo leidt Jobs dit product in. Hij vertelt over de goede oude tijd van langspeelplaten, die veel meer te bieden hadden dan enkel muziek. "Met digitale muziek is dat verdwenen. Dat zou niet zo moeten zijn. We kunnen verbazingwekkend rijke content bieden en dat doet iTunes LP."

Daarvoor gebruikt Apple zijn nieuwe digitale formaat voor muziekdownloads, dat eerst bekendstond onder de codenaam Cocktail. Albums in iTunes LP bevatten niet alleen muziek maar bijvoorbeeld ook mooie foto's, video's, liner notes (commentaar), artwork, songteksten, albumchronologie en credits. Apple geeft artiesten de tools om zelf hun extra materiaal vorm te geven.
 
Dat blijkt leuk uit te pakken. In het geval van het debuutalbum van The Doors uit 1967 zijn bijvoorbeeld interviewbeelden toegevoegd die speciaal voor iTunes LP zijn opgenomen.

 
iTunes LP gaat van start met onder meer de albums Highway 61 Revisited van Bob Dylan, Come Away With Me van Norah Jones en American Beauty van The Grateful Dead.

De filmtegenhanger van iTunes LP heet overigens iTunes Extras. De naam zegt het al; hier krijgt de koper allerlei extra's bij de film, zoals trailers, verwijderde scènes, interviews, interactieve galerieën en een scèneselectiemogelijkheid.

Home Sharing (Thuisdeling) is een andere noemenswaardige nieuwe functie in iTunes 9. Hiermee kun je de muziek bekijken die is toegevoegd aan de iTunes-bibliotheken op andere computers op je thuisnetwerk. Je kunt tot vijf machines machtigen.

Na het inloggen krijg je een lijst te zien van liedjes op de andere computers, die je zelf nog niet in je collectie hebt. Uit die lijst kun je één of meerdere nummers selecteren (zie foto), om deze vervolgens naar je eigen bibliotheek te verslepen. De bestanden worden dan gekopieerd. Je kunt ook instellen dat nieuw aangeschafte content op een geautoriseerde computer automatisch ook naar jouw collectie wordt gekopieerd.



De iTunes Store is overigens gerestyled en ziet er volgens Jobs "veel cleaner" uit.

Genius Mixes
Apple borduurt verder op het succes van de populaire iTunes-functie Genius. Die stelt een afspeellijst van passende liedjes samen op basis van een track die je selecteert. "Mensen hebben meer dan 27 miljoen 'bibliotheken' toegevoegd, 54 miljard liedjes in totaal. We hebben alles geanalyseerd. De Genius-database is steeds slimmer geworden", aldus Steve Jobs.

Op basis van die technologie heeft Appe Genius Mixes ontwikkeld. Deze nieuwe functie speelt eindeloze mixen af van goed bij elkaar passende liedjes in je bibliotheek, "als een goede dj".

iPhone OS 3.1
Apple heeft de Genius-technologie toegevoegd aan de App Store en stelt dit beschikbaar met de introductie van iPhone OS 3.1. Het principe is hetzelfde. Na activering van de functie op je iPhone of iPod Touch beveelt Genius toepassingen aan op basis van de applicaties die je al bezit. "Dit zal alleen maar beter worden naarmate we grotere databases hebben van wat mensen hebben en wat ze leuk vinden", aldus Jobs.

Aan de hand van iPhone OS 3.1 komen de verwachte kant-en-klare muziekringtones ook om de hoek. Er zijn dertigduizend ringtones van de vier grote platenlabels en die worden verkocht voor 1,29 euro. Gratis previews worden geboden.

Daarnaast is de synchronisatie in Itunes 9 en iPhone OS 3.1 verbeterd. Je kunt nu je iPhone-applicaties direct in Itunes organiseren. Ze verschijnen dan automatisch op je iPhone in dezelfde opmaak. Ook is het mogelijk om nummers te synchroniseren op basis van artiest- of genrekeuze. 

Foto: Stephen Shankland/CNet 
 
"Een van de dingen die ons echt drijft is dat we, zoals jullie, van muziek houden", zegt Jobs ter afsluiting. Komt er op de valreep alsnog een aankondiging over een Beatles-catalogus in Itunes? Nee, hij doelt op het afsluitende optreden van Norah Jones. 

Foto: Stephen Shankland/CNet  

Het publiek in de zaal luistert met een half oor en blikt ongeduldig richting demoruimte. Apple heeft mooie producten gelanceerd, maar echt grote verrassingen zitten er niet tussen. Misschien volgend jaar. 

\

bron: ZDNet

Lees meer artikels over

Tags

Een tag is een sleutelwoord dat aangeeft waar een tekst over gaat. Als je op zo'n tag klikt, krijg je een overzicht van alle artikels die hetzelfde sleutelwoord hebben meegekregen.

(?)
: apple, jobs, ipod, itunes

Externe links

Related Partner info

loading

Reacties

 

Reageer op dit artikel

Meld je aan om te reageren

9 reacties op dit artikel:

19/09/2009 16:16:58

Nee Johnson, je vergist je niet, er zat vanaf het begin WiFi in de iPod touch. Volgens dit artikel van Ars Technica zou er, naast de WiFi-antenne, inderdaad plaats zijn voorzien voor een camera.
Langs de andere kant heb ik toch ook al gelezen dat metaal het WiFi-signaal verzwakt. Daarom zou, volgens een kenner met wie ik onlangs gesproken heb, bij een laptop gemaakt uit metaal altijd een beetje plastic rond de WiFi-antenne zitten.

vistafreak
19/09/2009 12:39:34

ik vind het wel mooie toestel ;)

Johnson
18/09/2009 14:56:11

Andhi schreef:
Johnson schreef:
En de behuizing van de nieuwe iPod Touch heeft ruimte voor een lens, maar die werd opgevuld met een stukje plastic.

Dat stukje plastic is niet om het gat van een afwezige camera op te vullen, zoals wel eens beweerd wordt, maar de plaats waar de WiFi-antenne zit. En als ze die achter de alu behuizing zouden stoppen, zou da bijlange zo goed niet werken.

Had de Touch tot nu toe dan nog geen WiFi? Ik dacht van wel, al kan ik mij vergissen. Het gat zat er alleszins nog niet.

Andhi
18/09/2009 14:39:51

Johnson schreef:
En de behuizing van de nieuwe iPod Touch heeft ruimte voor een lens, maar die werd opgevuld met een stukje plastic.

Dat stukje plastic is niet om het gat van een afwezige camera op te vullen, zoals wel eens beweerd wordt, maar de plaats waar de WiFi-antenne zit. En als ze die achter de alu behuizing zouden stoppen, zou da bijlange zo goed niet werken.

18/09/2009 14:16:29

brucie schreef:
allee seg, een mp3-speler met FM-radio! in 2009!

Hier ben ik het volledig mee eens. Die FM-radio had er vanaf de tweede of derde generatie moeten in zitten, net zoals bij de concurrentie. Te meer omdat het iPod OS al sinds 2006 FM-radio ondersteunt. Er was dus een "oplossing", maar die werkte alles behalve handig. Om FM-radio te luisteren moest je gebruik maken van een extern accessoire dat je op je iPod moest aansluiten, waardoor je dus twee apparaatjes bij je hebt.
Daarnaast begrijp ik ook niet waarom Apple de FM-radio niet onmiddellijk toevoegt aan de "vernieuwde" iPod classic, waar je nog altijd afhankelijk bent van het accessoire. Aangezien de software-ondersteuning voor FM toch is ingebouwd in het iPod OS, zouden ze de FM-radiofunctie toch kunnen doortrekken naar de hele iPod-lijn? De iPod touch laat ik hier even buiten beschouwing, omdat hij op het iPhone OS draait en niet op het iPod OS (het iPhone OS heeft dezelfde basis als Mac OS X, het iPod OS niet). Al denk ik dat het ook bij de touch en de iPhone mogelijk moet zijn om FM-radio toe te voegen.
Johnson schreef:
En de behuizing van de nieuwe iPod Touch heeft ruimte voor een lens, maar die werd opgevuld met een stukje plastic. Qua vooruitlopen op de feiten kan dat wel tellen

Tja, heel veel "Appelaars" waren hier ook over verbijsterd. Volgens sommigen (bvb. The Maccast, AppleInsider) was Apple wel degelijk van plan om een camera in de nieuwe touch te stoppen, maar waren de touches omwille van technische problemen niet klaar tegen het event en zullen ze worden geleverd zodra ze klaar zijn. Deze piste zou idd. kunnen verklaren waarom de plaats voor de lens is voorzien. Volgens anderen (bvb. Macworld, ander artikel AppleInsider) zou Apple de camera alsnog hebben weggelaten om de touch meer als zakcomputer (en als mobiele game-computer) te profileren en om de nieuwe nano competitiever te maken tegen de touch, nu de prijzen van beide apparaten dichter bij elkaar liggen. Maar, zoals gewoonlijk, zijn dat vooral gissingen en weet enkel Apple het juiste antwoord.

Johnson
17/09/2009 16:35:16

En de behuizing van de nieuwe iPod Touch heeft ruimte voor een lens, maar die werd opgevuld met een stukje plastic. Qua vooruitlopen op de feiten kan dat wel tellen. Chance dat Jobs terug is, dan worden de productlanceringen mss wat logischer.

brucie
17/09/2009 16:15:23

allee seg, een mp3-speler met FM-radio! in 2009! apple blijft toch echt wel revolutionaire producten lanceren hoor!

Glenn
13/09/2009 19:35:02

Glenn1983 schreef:
Even off-topic. Het moet me even van het hart dat ik het - als Mac-gebruiker - heel fijn vind dat de Clickx-redactie de eigennamen van de Apple-producten (zoals iPod, iTunes,...) verbetert in de artikels die ze van ZDNet citeren. Bij ZDNet spellen ze de namen van de Apple-producten (en producten van sommige andere fabrikanten) immers stelselmatig verkeerd, wat niet in hun voordeel pleit. Goed dat het hier wel verbeterd wordt! Ik lees jullie artikels (ook de Windows-gerelateerde artikels) dan ook met plezier en zal dat blijven doen.

Ook wordt er hier op Apple producten niet zo critisch gereageerd zoals bij ZDnet het geval is. En inderdaad wat Glenn1983 hier zegt, klopt.

13/09/2009 18:50:32

Even off-topic. Het moet me even van het hart dat ik het - als Mac-gebruiker - heel fijn vind dat de Clickx-redactie de eigennamen van de Apple-producten (zoals iPod, iTunes,...) verbetert in de artikels die ze van ZDNet citeren. Bij ZDNet spellen ze de namen van de Apple-producten (en producten van sommige andere fabrikanten) immers stelselmatig verkeerd, wat niet in hun voordeel pleit. Goed dat het hier wel verbeterd wordt! Ik lees jullie artikels (ook de Windows-gerelateerde artikels) dan ook met plezier en zal dat blijven doen.

Acties bij dit artikel :

Share/Bookmark
Bewaar pdf meld een fout Reacties Verstuur {T}print

Meest recent »

Partner Info »

loading

Partner Events »

loading

Populairste Nieuws »

Meest gelezen op Clickx.be »

Copyright © 2000 - 2012 Clickx Magazine, Minoc Business Press n.v. RPR 0461842239. All rights reserved. Copyright © 2000 - 2012 Minoc Online.
Ontwikkeling website: Minoc Business Press | Minoc Online | Root BVBA | X-Factory

Hosting door Combell: Combell   Metriweb