Cyberpesten zwaar onderschat

Zowel daders als slachtoffers minimaliseren

02 december 2008 | Pieterjan Van Leemputten
Een op tien kinderen is slachtoffer van cyberpesten, maar de echte cijfers liggen volgens de VUB een flink pak hoger.

Cyberpesten wordt in België zwaar onderschat. Uit een studie van de VUB blijkt dat minstens één op tien jongeren uit het eerste en tweede middelbaar slachtoffer is van cyberpesten. Opvallend is dat zowel daders als slachtoffers de feiten bagatelliseren, terwijl beide partijen gedrags- en emotionele stoornissen vertonen.

Het onderzoek werd uitgevoerd bij ruim duizend jongeren uit de eerste graad van het secundair onderwijs. Net zoals bij traditioneel pesten is er sprake van verbaal misbruik, maar ook van fysieke bedreigingen. Dit gebeurt door het doorsturen van virussen of het hacken van programma’s. Al benadrukken onderzoekers Kathleen Leemans en Timi Goberecht dat de psychologische impact veel groter is bij cyberpesten.

De klok rond
De gevolgen worden meestal onderschat. Toch spreekt het onderzoek van gedragsproblemen, hyperactiviteit, aandachtsproblemen en problemen met leeftijdsgenoten voor wie slachtoffer van cyberpesten wordt. Ook de online anonimiteit geeft pesters meer macht, terwijl ze de klok rond actief kunnen zijn.

Werkelijk aantal veel hoger
De studie zegt dat een kwart van de ondervraagden in het afgelopen schooljaar als slachtoffer, getuige of dader in contact is gekomen met cyberpesten. Eén op tien is slachtoffer, maar dat aantal loopt op tot maar liefst de helft van alle jongeren als de onderzoekers rekening houden met impliciete antwoorden.

Ook de daders en omstaanders nemen pesterijen over het internet of met een gsm vaak niet ernstig genoeg. Zo geeft één op twintig aan zelf te cyberpesten, terwijl dat er afgaande op de gestelde vragen er in werkelijkheid vier op tien zijn. De onderzoekers zijn dan ook van mening dat het probleem goed moet worden aangepakt door de ouders en de scholen.

bron: ZDNet

tags

Tags

Een tag is een sleutelwoord dat aangeeft waar een tekst over gaat. Als je op zo?n tag klikt, krijg je een overzicht van alle artikels die hetzelfde sleutelwoord hebben meegekregen.

(?)
: cyberpesten, vub, onderzoek, leemans, goberecht

Reacties

 

Reageer op dit artikel:

Meld je aan om te reageren.

Klik om in te loggen

2 reacties op dit artikel:

Mr Clickx Import
15/01/2009 19:18:10

Origineel bericht van ict'er 02/12/2008
Hallo,

We zijn er op onze school ook van bewust. Mijn vraag is of er manieren zijn om de leerlingen hiervoor te sensibiliseren ?

mvg

Mr Clickx Import
15/01/2009 19:18:09

Origineel bericht van Walter Schilde 08/12/2008
Pesten is pesten. En via de moderne communicatie is het allemaal veel gemakkelijker geworden. Toch dient dit fenomeen aangepakt te worden. Veelal is de "dader" zich helemaal niet bewust van de enorme impact die het heeft. Wat soms heel onschuldig begint, eindigt soms in een niet te overziene chaos.

Meest recent »

Populairste Nieuws »

Meest gelezen op Clickx.be »

Jobs in IT »


Copyright © 2000 - 2009 Clickx Magazine, Minoc Business Press n.v. RPR 0461842239. All rights reserved. Copyright © 2000 - 2009 Minoc Online.
Ontwikkeling website: Minoc Business Press | Minoc Online | Root BVBA

Hosting door Combell: Combell   Metriweb
 automatisch aanmelden
registreer | wachtwoord vergeten?
Clickx Magazine